Filtruj według

Cena

Cena

  • 10,00 zł - 346,00 zł

Nowe wpisy na blogu:

EKOLOGICZNE TŁUSZCZE ROŚLINNE

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem naszej diety. To one chronią nasze organy, wspierają układ hormonalny oraz są niezbędne do wchłaniania niektórych witamin (A, D, E, K). Jednak tłuszcz tłuszczowi nie jest równy. Oliwy czy oleje roślinne pochodzące z nieznanych upraw mogą nie mieć korzystnego wpływu na nasz organizm. Zdecydowanie lepszym źródłem tłuszczy są produkty z upraw ekologicznych. Takie właśnie tłuszcze roślinne (i trochę zwierzęcych) znajdziesz w naszym bio markecie RolnikEko.

Jest 194 produktów.

Pokazano 1-50 z 194 pozycji

Aktywne filtry

Tłuszcze roślinne, a tłuszcze zwierzęce – co jest zdrowsze?

Pozyskiwanie tłuszczy z różnych źródeł jest ważne dla naszego organizmu, jednak w diecie większości Polaków przewaga tłuszczów zwierzęcych nad roślinnymi jest miażdżąca. Jakie może mieć to konsekwencje zdrowotne?

Tłuszcze odzwierzęce stanowią źródło sporych ilości cholesterolu oraz zawierają nasycone kwasy tłuszczowe. Ich duże ilości w naszej diecie mogą prowadzić do poważnych chorób serca oraz miażdżycy.

Zdecydowanie zdrowszym wyborem są tłuszcze pochodzenia roślinnego. Pozyskiwane są one z roślin takich jak słonecznik, kukurydza czy oliwki. Oleje roślinne są bogatym źródłem kwasów tzw. NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), które wpływają korzystnie na układ naczyniowy oraz wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. W temperaturze pokojowej najczęściej występują w postaci ciekłej.

Kwasy tłuszczowe – które są dobre, a które złe?

Bardzo często spotykamy się z podziałem tłuszczy na zdrowe (korzystne dla naszego organizmu) i niezdrowe.

Popularnie określane mianem zdrowych są nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródła stanowią oleje roślinne. Rola tłuszczów roślinnych w naszym organizmie jest nieoceniona – zmniejszają one poziom cholesterolu oraz redukują ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Za niezdrowe często uznaje się nasycone kwasy tłuszczowe, czyli większość olejów pochodzenia odzwierzęcego oraz oleje: palmowy i kokosowy. Wszystkie badania wskazują na to, że tłuszcze roślinne zdecydowanie lepiej wspierają nasz organizm niż zwierzęce. Nie popadajmy jednak w przesadę. Takie oleje jak np. olej kokosowy świetnie nadają się do smażenia. Mają zdecydowanie wyższe temperatury dymienia podczas smażenia, a co za tym idzie, nie wydzielają tak szybko szkodliwych dla organizmu tłuszczy trans.

Za kategorycznie niezdrowe tłuszcze powinniśmy uznać sztuczne i modyfikowane margaryny, które mimo reklamowych zapewnień o bogactwie w witaminy, ze zdrowiem mają niewiele wspólnego.

Jakie są źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych?

Źródło nienasyconych kwasów stanowią głównie tłuszcze roślinne. Są one przeważnie o wiele bardziej bogate w witaminy, dlatego są polecane w codziennym jadłospisie. Możemy podzielić je na: jednonienasycone oraz wielonienasycone. Do tłuszczy zawierających duże ilości kwasów jednonienasyconych możemy zaliczyć produkty z pestek, orzechów i nasion, m.in.: olej z orzechów włoskich, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

Natomiast do tłuszczy pochodzenia roślinnego o znacznej obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych należy m.in. olej słonecznikowy czy olej lniany.